رئیس مرکز علمی- کاربردی فرهنگ و هنر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با ارائه ایده و طرح توجیهی تأسیس این مرکز، بستر مهارت افزایی در حوزه فرهنگ و هنر در این استان تازه تأسیس فراهم شد و اینک با گذشت بیش از 2سال از تأسیس این مرکز دانشگاهی، روند رو به رشدی در حوزه های گوناگون به لحاظ کمی و کیفی صورت گرفته است.

ناصر چک نژادیان با اشاره به اینکه طرح تاسیس مرکز دانشگاهی فرهنگ و هنر البرز نخستین بار در شهریورماه سال 90 ارائه شد افزود، پس از موافقت با این ایده، طرح توجیهی آن را در آبان ماه همان سال آماده نموده و به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت علوم ارسال کردیم که پس از پی گیری ها و رایزنی های گسترده ظرف سه ماه مجوز این مرکز دریافت و مرحله نخست پذیرش متقاضیان در بهمن ماه سال 90 از طریق سازمان سنجش صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه این واحد دانشگاهی اولین مرکز علمی - کاربردی فرهنگ و هنر در استان البرز محسوب می شود، اظهار داشت: تنها مرکز علمی - کاربردی که به طور تخصصی در زمینه فرهنگ و هنر و رشته های مرتبط با آن در استان البرز فعالیت می کند این مرکزاست ضمن اینکه طی این مدتی که از تأسیس مرکز می گذرد با افزوده شدن چندین کد رشته جدید، این واحد با داشتن 16 رشته تخصصی به تدریج به قطب دانشگاهی جدیدی در فصل فرهنگ و هنر البرز بدل خواهد شد که وجه تمایز آن «مهارت پایه»، کاربردی بودن آموزش ها و شهریه پایین نسبت به دانشگاه های مشابه است.

وی، اهمیت فراهم آوردن بستری مناسب جهت پرورش و شکوفایی استعداد های بالقوه در حوزه فرهنگ و هنر را یاد آور شد و با بیان اینکه در این مجتمع حدود 1600 دانشجو به علم آموزی می پردازند، گفت: تربیت نیروی متخصص، توزیع عادلانه فرصت های مهارت آموزی و گسترش زیر ساخت های آموزشی از اصلی ترین ضروریات توسعه فرهنگ است.

چک نژادیان با اشاره به چشم انداز طراحی شده برای این مرکز، از افزوده شدن رشته های تحصیلی جدید در ترم آتی (مهر ماه93) خبر داد و افزود: در دوره های ترمی رشته های صنایع دستی-سفال و کاشی سنتی در مقطع کاردانی و طراحی و الگو سازی پوشاک ( لباس اجتماعی و مشاغل)، خبرنگاری (اجتماعی و فرهنگی) در مقطع کارشناسی در نیم سال اول تحصیلی 94-93 برای نخستین بار پذیرش دانشجو خواهیم داشت که با تداوم این روند توسعه ای،  می توان شاهد شکوفایی بیش از پیش مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر استان البرز بود.

 

وی ایجاد کانونی برای ایده پردازی، طراحی و تولید پروژه های فرهنگی و هنری را از مهمترین فواید تأسیس این مرکز دانست و تصریح کرد، ما در این مرکز با راه اندازی هسته پژوهش آمادگی انجام پروژه های علمی، تحقیقاتی و مشاوره به دستگاه ها در عرصه مهندسی فرهنگ و هنر را داریم که امیدواریم در سایه ی مشارکت و تعامل لازم میان دستگاه های ذیربط شاهد تحقق این مهم باشیم.

 

رئیس این مرکز دانشگاهی، توجه به اشتغالزایی در این مرکز را با توجه به تاکید مقام معظم رهبری به حمایت از کار و سرمایه ایرانی، مثبت ارزیابی کرد و گفت: مرکز آموزش عالی فرهنگ و هنر البرز با فعالیت حدود120 نفر از اساتید و پرسنل مرکز گام قابل توجهی را در جهت تحقق این مهم برداشته است.

 

وی افزود: آموزش های ارائه شده در این مرکز با تأکید بر علوم کاربردی و مهارت افزایی است که با هدف اشتغال زایی تعریف و طراحی شده است. ضمن اینکه توجه ویژه ای به مباحث فرهنگی و اخلاق حرفه ای، وجود دارد.

مرکز آموزش علمی-کاربردی فرهنگ و هنر البرز در کنار پیگیری های مستمر به منظور پیوند میان علم و عمل و ایجاد تعامل مناسب میان مراکز علمی با دستگاه های اجرایی و خدماتی طرح های متنوعی دارد که علاوه بر ایجاد انگیزه مضاعف در میان دانشجویان می تواند دستگاه های گوناگون ذرا در پیمودن  مسیری علمی و هنری یاری دهد.

همچنین بهینه سازی و تعمیر و تجهیز فضای کالبدی مرکز و برنامه ریزی برای فعالیت های فرهنگی علمی و پژوهشی صورت گرفته است که برخی موارد به شرح ذیل می باشد:

-         تجهیز سایت کامپیوتر؛

-         تأسیس و تجهیز نمازخانه؛

-         تأسیس رستوران و بوفه؛

-         تجهیز کتابخانه و نگارخانه؛

-         تأسیس واحد انتشارات، چاپ و تکثیر؛

-         تأسیس صندوق قرض الحسنه کارمندان؛

-         تأسیس صندوق خیریه برای دانشجویان کم بضاعت؛

-         بهینه سازی فضای اداری و آموزشی و محوطه سازی؛

-         ساخت  و تجهیز بیش از 10 کلاس جدید و بهینه سازی 12 کلاس؛

-         تشکیل هسته پژوهش و برنامه ریزی برای تشکیل انجمن های دانشجویی؛

-         تجهیز 7 کارگاه آموزشی شامل کارگاه طراحی و گرافیک، چاپ دستی، عکاسی، دوخت و طراحی لباس؛

-         راه اندازی دپارتمان مطبوعات و رسانه و فصلنامه تخصصی رسانه پژوهی با همکاری مؤسسه آموزش عالی فرهنگ و هنر کشور.


هم اکنون مرکز آموزش عالی فرهنگ و هنر البرز با مساحت 6100 متر مربع و فضای کالبدی و آموزشی 5500 متری واقع در عظیمیه کرج با حدود 1500 دانشجو در 16 کد رشته تحصیلی شامل موارد ذیل، فعالیت می کند:

مقطع کاردانی:

امور فرهنگی، روابط عمومی، گرافیک، خبرنگاری، عکاسی، نقاشی ایرانی، طراحی لباس، فیلم سازی، معماری داخلی، خوشنویسی و تربیت مربی قرآن

مقطع کارشناسی:

مدیریت امور فرهنگی ( گرایش برنامه ریزی فرهنگی)، روابط عمومی ( گرایش امور رسانه)، گرافیک ( پوستر و نشانه)، معماری (طراحی محیط داخلی) و مدیریت تبلیغات تجاری.

کسب عنوان مرکز نمونه کشور

شایان ذکر است این مرکز در دومین همایش سراسری مراکز علمی-کاربردی فرهنگ و هنر دولتی که در آذر ماه سال جاری در بوشهر و با حضور دکتر شاه آبادی مشاور وزیر و رئیس مؤسسه آموزس عالی فرهنگ و هنر، مدیران کل استان ها و رؤسای مراکز برگزار شد به عنوان مرکز نمونه فرهنگ و هنر دولتی کشور انتخاب شد و مورد تقدیر قرار گرفت.